top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlp Saraçoğlu

Ekibinizin Mental Sağlığını Geliştirmenin 5 Yolu


Ciddi bir belirsizlik döneminden geçiyoruz. Bireysel olarak kaygı, stres ve umutsuzluk arasında salındığımız bu dönemde mental sağlığın önemi giderek artıyor. Bu dönemde bir lider olarak ekibinizin mental sağlığını arttırmak için neler yapabilirsiz? Önerilerimi aşağıda belirtmeye çalıştım.


1- Mental sağlık duygularla çok ilişkili. Artık "iş yerinde duygulara yer yok" dönemi oldukça gerilerde kaldı. Duyguların daha çok paylaşıldığı ve konuşulduğu bir ortam oluşturmanız ekibinizin mental sağlığına iyi gelecektir.


2- Toplantılarınızda ve buluşmalarınızın bir kısmında düzenli olarak herkesin duygu durumunu paylaşması ekibinizin bu alandaki farkındalığın artmasına katkı sağlayacaktır.


3- Duyguların konuşulabiliyor olması için öncelikle duyguların tanımlanması gerekiyor. Maalesef uzunca bir süre iş hayatında duygusal olmak zayıflık olarak görüldüğü için kendi duygularımızı ve karşı tarafın duygularını anlama kaslarımız oldukça zayıfladı . Nasıl hissediyorsun? sorusuna "iyi veya kötü" dışında gerçek duyguyu bularak cevap vermeyi öğrenmek çok geliştirici olacaktır.


4- Mental sağlığın gelişmesi için çok önemli konulardan bir tanesi de Psikolojik Güvenlik. Ekipteki insanlar hassas duygularını dile getirdikleri zaman bunun onların aleyhine kullanılmayacağını bilmeliler. Burada lider olarak bu ortamı sağlama tarafında sizlere önemli bir görev düşüyor.


5- Bir lider olarak ekibinize düzenli duygu okuması yapmanız ve bununla ilgili aksiyon ekibin mental sağlığını geliştirecektir. Ekipteki ihtiyaçlara göre de gelişim programları ve bireysel koçluklar size yardımcı olacaktır.


Sizlerin bu konuda bu listeye eklemek istedikleriniz varsa yorumlarda belirtirseniz çok sevinirim.


Sevgiler

---------------------

👨 Ben Alp Saraçoğlu,

🦸 Eğitmen, Takım Koçu, Fasilitatör

🏋️ Liderlere ve takımlara geleceğin yetkinliklerini kazanmaları konusunda yardım ediyorum.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page