top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlp Saraçoğlu

Kişisel Marka Olmanın 9 Faydası

Güncelleme tarihi: 18 Kas 2023
Yeni dönemde kişisel marka olmanın önemi giderek artıyor. Gözden ırak olan gönülden de ırak oluyor maalesef. Bunun için görünebilir olmak eskiye göre çok çok önemli. Büyük fikir önderleri artık "dijitalde yoksan hayatta değilsin" derecesinde sert mesajlar vermeye başladılar.


Ben de son zamanlarda kendimi birçok arkadaşıma kişisel markalaşma tarafında yoğun olarak tavsiye verir halde buluyorum. Kişisel markalaşmanın birçok faydası var. Sizler için 9 tanesini listelemek istedim.


1- Fırsatlar: Kişisel markanızı yönetir ve daha görünür olursanız insanlar sizi konunuzla ilgili bir otorite olarak görmeye başlayacak ve sizden hizmet talep etmeye başlayacaklardır. Bu işinizle ilgili daha çok fırsat almanızı ve işinizi büyütmenizi sağlayacaktır.


2- Kendini Bulma: Kişisel markalaşma aynı zamanda bir kendini bulma yolculuğudur. Kişisel markanızı oluştururken yapacağınız çalışmalar sizi "siz" yapan özgün tarafınızı ortaya çıkaracaktır. Bu özgünlüğü yakaladığınızda neden burada olduğunuzu ve dünyaya duyurmanız gereken neler olduğunu fark edebileceksiniz.


3- Tutku ve Mutluluk: Kişisel markalaşma tutku duyduğunuz konuları kapsadığı için bu konularla uğraştığınızda daha mutlu olacaksınız. Tutku duyularak yapılan işlerin ne büyük etkisi olduğunu eminim birçok kez deneyimlemişsinizdir :)


4- Gelir Artışı: Kişisel Markanızın değeri yükseldikçe sizin de değeriniz artacak ve bunun sonucunda da daha fazla gelir elde ediyor olacaksınız. İster kendi işinizi yapıyor olun, ister bir şirkette çalışıyor olun bu iki durum için de geçerli


5- Hedeflere Ulaşma: Kişisel markalaşma belirlediğiniz hedeflere ulaşmanız adına kendinize yapacağınız en büyük yatırım. Kişisel markasını etkili kullananların hedeflerine daha kolay ulaştığı görülüyor. Aynı zamanda kişisel markasını etkili kullananlar etrafındakilere de ilham kaynağı oluyorlar ve onların saklı kalmış güçlü taraflarının ortaya çıkmasını sağlıyorlar.


6- Tanınmak: Kişisel markalaşma size belirli bir kesim tarafından tanınma sağlar. O kesimin hedeflerine ulaşması için örnek aldığı, takip ettiği bir fikir önderi haline getirir.


7- Enerjinizi Arttırır: İnsanın enerjisini düşüren en kritik konulardan bir tanesi de "kendi gibi" olamamak. Daniel Pink'in motivasyon modelindeki adımlardan ilki olan "autonomy" ile örtüşüyor. Kendimiz gibi olamadığımızda motivasyonumuz düşüyor, kendimizi enerjisiz hissediyoruz. Kişisel markalaşma yolculuğu kendi özgünlüğümüzü ortaya koymamızı içerdiği için de yüksek enerji bu sürecin güzel bir çıktısı


8- Kariyer Kontrolü: Kişisel markalarını etkili yönetenler kariyerlerini de etkili yönetmeye başlıyorlar. Satış, satın alma, işe girme gibi birçok müzakere ortamında "değerlerini" daha net ortaya koyup daha yüksek kazanç sağlayabiliyorlar.


9- Özgüven: Kişisel markalaşma süreciyle birlikte gelen en önemli fayda ise belki de özgüven. Özgüven yükseldikçe özfarkındalık gelişiyor, insan güçlü yönlerini ve gelişime açık taraflarını daha etkili kullanmaya başlıyor. Bu da işinde karşılaştığı konuları, sorunları daha kolay çözmesini sağlıyor.


Genel hatlarıyla aklıma gelen faydalar bular. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa duymak isterim. Siz ne düşünüyorsunuz?

---------------------

👨 Ben Alp Saraçoğlu,

🦸 Liderlik ve Satış Eğitmeni, Takım Koçu

🏋️ Liderlere ve takımlara geleceğin yetkinliklerini kazanmaları konusunda yardım ediyorum.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page