top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlp Saraçoğlu

Satış Koçluğunun Ekiplerinize 5 Faydası


Yeni dönem birçok belirsizliği de beraberinde getiriyor. Bununla birlikte satış ekipleri de bu dönemden ciddi bir şekilde etkileniyorlar. Satış ekiplerinin bu yeni döneme ayak uydurması için satış koçluğu önemli bir araç. Satış koçluğunun ekiplere faydalarını aşağıda belirtmeye çalıştım.


1- Uzun yıllardır satış yapan ve bunun getirdiği artılarla birlikte değişime direnç gösterebilen satış ekiplerinde çok etkili olabiliyor. Değişim, insanın içinden başlıyor ve koçluk bu değişimi başlatmak için harika bir araç.


2- Ekip yöneten satış yöneticileri yeni dönemde ekiplerini yolda tutmak için farklı araçlara ihtiyaç duyuyorlar. Özellikle ekiplerindeki değişim için yöneticilerin de satış koçluğu sürecinden geçmeleri çok değerli. Ekiple her temaslarında kullanacakları koçluk teknikleri ekibin motivasyonunu arttıracak, dönüşümlerini sağlayacaktır.


3- Satış ekipleri koçluk bakışına geçtiklerinde bu müşterilerine de yansıma yapıyor. Bu bakış sayesinde müşterileri daha etkili dinleyip daha uygun çözüm sunabilir hale geliyorlar. Bu kısım benim koçlukla tanıştıktan sonra kendimde en çok fark ettiğim konu oldu. Koçluk formasyonuna geçtikten sonra müşterileri yeterince dinlemediğimi fark ettim. Daha çok elimdeki ajandaya ve satacağım ürüne odaklı kaldığımı keşfettim.


4- Satış koçluğu ekipte geri bildirim konusunun da gelişmesini sağlıyor. Geri bildirim konusu satış ekipleri için diğer fonksiyonlara göre daha zorlayıcı bir konu. Satış ego ile çok ilintili bir konu olduğu için ekipler geri bildirime pek açık olamayabiliyorlar. Uzun yıllar satış geçmişimde maalesef geri bildirime pek açık olamadığımı itiraf etmeliyim :)


5- Satış koçluğu hedef belirleme tarafında çok büyük katkı sağlıyor. Koçluk, hedef koyma konusunda insanı belirli bir formatta düşünmeye alıştırıyor. Bu sayede ekiplerin kendileriyle, performanslarıyla, gitmek istedikleri yolu belirlemeleriyle ilgili netlik getiriyor.


Siz ne düşünüyorsunuz?


---------------------

👨 Ben Alp Saraçoğlu,

🦸 Liderlik ve Satış Eğitmeni, Takım Koçu, Fasilitatör

🏋️ Liderlere ve takımlara geleceğin yetkinliklerini kazanmaları konusunda yardım ediyorum.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page