top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlp Saraçoğlu

Yeni Dönemde Satış Ekibinizi Bekleyen 4 Önemli Gelişim Alanı


Yeni dönem birçok ihtiyacı da beraberinde getiriyor. Satış ekipleri de bundan önemli ölçüde etkileniyorlar. Sizler için bu ihtiyaçları ve gelişim alanlarını değerlendirmeye çalıştım.


1- Mindset – Zihin Durumu: Yeni dönemde hızlı değişiklik ve belirsizlik yeni bir normal. Ekiplerin bu değişikliğe adapte olabilmeleri için öğrenen zihinde olabilmeleri çok önemli. Liderlere bu konuda ekiplerini öğrenen zihinde tutmak için önemli görev düşüyor.


2- Geribildirim: Satış ego odaklı bir iş ve bu ego geribildirim alma verme noktasında bariyer yaratabiliyor. Ben de uzun yıllar satış fonksiyonunda bulunduğum için çok deneyimleme fırsatım oldu. Satışta insan pozitif geri bildirim bekleyen ruh halinde oluyor ve gelen en ufak bir geribildirim yıkıcı olabiliyor. Geribildirim gelişim ve dönüşümün en önemli araçlardan bir tanesi. Bu sebeple yeni dönemin getirdiği zorluklarla başa çıkabilmek ekiplerin ve liderlerin bu konuda gelişmesi çok önemli.


3- Dijital Satış: Şirketler hızlı bir dijital dönüşüm içerisinde. Satış da bundan payını alıyor. Müşteriler artık herhangi bir alım sürecinin %60-70'ini kendileri araştırmayı ve yönetmeyi tercih ediyorlar. Müşteri herhangi bir satış yetkilisine ulaştığında karar sürecinin çoğunu tamamlamış oluyor. Artık konvansiyonel satış metotlarına ilave olarak satış ekiplerinin dijital satış alanında da kendini geliştirmeleri gerekiyor.


4- Koçluk: Satışta hedefe koşmak ve sadece rakam bazlı düşünme dönemi değişiyor. Artık ekiplerde anlam konuşuyoruz, otonomi konuşuyoruz, kimlik konuşuyoruz. Satış ekiplerinin bu doğrultuda gelişmesi ve dönüşmesi için en etkili araçlarda biri de koçluk. Bu kapsamda ekiplerin ve yöneticilerin koçluk üzerine gelişmeleri ve bunu bir kurum kültürü haline getirmeleri çok önemli.


Siz ne düşünüyorsunuz?


---------------------

👨 Ben Alp Saraçoğlu,

🦸 ♂️ Eğitmen, Takım Koçu, Fasilitatör

🏋️ ♀️ Liderlere ve takımlara geleceğin yetkinliklerini kazanmaları konusunda yardım ediyorum.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page